STOP dla dywanów z WISKOZY (sztucznego jedwabiu).
26 IX 2019, 21:16:00
Kupuj odpowiedzialnie - wiskoza inaczej zwana sztucznym jedwabiem, niby z naturalnych materiałów ale z naturą nie ma nic wspólnego, a wręcz przeciwnie.
Tak, popularne na całym świecie, bardzo miłe w dotyku (w momencie zakupu), w przeróżnej gamie kolorystycznej i bogatym wzornictwie od tradycyjnego po nowoczesne.
Ale czy naprawdę warto kupić dywan z wiskozy?
Włókna wiskozowe powstają z celulozy. I to jest prawdą! Jednak już żaden sprzedawca nie powie że włókna wiskozowe powstają w wyniku chemicznej obróbki celulozy. Wiskoza pochodzi więc z materiału naturalnego, jednak do jej produkcji potrzebne jest wiele bardzo niebezpiecznych środków chemicznych takich jak: ług sodowy i dwusiarczek węgla. W efekcie czego powstaje dopiero produkt przejściowy, sól sodowa ksantogenianu celulozy. Taki półprodukt rozpuszcza się roztworze zasady sodowej otrzymując wiskozę w postaci przypominającej miód. Płynna wiskoza przetłaczana jest przez dyszę z mikro otworami, zanurzonymi w roztworze kwasu siarkowego. W roztworze kwasu następuje koagulacja wiskozy i powstają nierozpuszczalne włókna wiskozowe. Jak by tego było komuś mało to dodam że w tym procesie powstaje jeszcze produkt uboczny siarczan sodu. Cały proces przyczynia się do zanieczyszczenia wody, powietrza oraz stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników - udowodnione są setki przypadków chorób oraz śmierci ludzi pracujących przy produkcji wiskozy. Sprzedawcy jednak utrzymują że dywany z wiskozy są produkowane z naturalnych włókien wysokiej jakości, a ich czyszczenie nie jest skomplikowane. Zalecają regularne odkurzanie w odpowiednim kierunku bez użycia szczotki. Co w mojej opinii jest nieprawdą. Prawdą jest jednak że dywan wiskozowy po praniu wodnym (nawet wykonanym przez najlepszego fachowca) nigdy nie będzie wyglądał tak samo jak po zakupie. Natomiast proces prania, suszenia i obróbki finalnej dywanu wiskozowego (sztucznego jedwabiu) jest skomplikowany oraz bardzo czasochłonny. Dlatego wiele pralni dywanów pobiera za ich pranie dodatkową opłatę lub odmawia wykonanie usługi.
UWAGA! Ze względu na to że dywan z wiskozy przypomina dywan jedwabny, nieuczciwi sprzedawcy często to wykorzystują. Dlatego przestrzegamy przed zakupem DYWANÓW JEDWABNYCH na wakacjach w krajach tak zwanego bliskiego wschodu. Gdzie niby okazyjnie możemy zakupić dywan jedwabny z certyfikatem za 1000-2000 USD którego prawdziwa wartość wach się między 150 - 200 PLN.
Sami teraz oceńcie czy warto kupić dywan z wiskozy zwany też sztucznym jedwabiem (rayon) czy jedwab bananowy lub nawet Art. Silk czytaj (artificial silk) na to ostatnie określenie nabierają się nawet Amerykanie i Anglicy.
Michał Miłowski